אגדה סינית

חג הירח הסיני- האגדה על מקור החג

האגדה הסינית המפורסמת מספרת שלפני שנים רבות רבות, עשר שמשות הופיעו בשמים. הארץ נצלתה בחום, המים יבשו והצמחים קמלו. ֹאנשים מתו מחום, מרעב ומצמא. הוֹאוּ יִי היה קשת יוצא דופן בעל יכולות מיוחדות. הוא טיפס אל קצהו של הר קוּן-לוּן, וירה בקשתו בתשע מתוך עשר השמשות.

אנשי הארץ ניצלו והכתירו את הואו יי כגיבור.

על פי אחת מהגרסאות לאגדה, יום אחד פגש הואו יי בבת אלמוות, “המלכה האם מהמערב”, שהעניקה לו שיקוי אלמוות. מי שישתה את השיקוי, היא הסבירה לו, יוכל לעלות לחיות בשמים. הרעיון להיות אל מותי מצא חן בעיני הואו יי, אך הוא לא רצה לחיות ללא אשתו ולכן נתן את השיקוי לאשתו, צָ’אנג-אֶה, למשמרת.

 אחד מתלמדיו של הואו יי -פנג מנג, ידע על סוד השיקוי, ובאמצע החודש השמיני של הלוח הירחי, בזמן שמורו שהה מחוץ לביתו, פרץ פנג מנג לביתו ודרש מצ’אנג’ את השיקוי. צ’אנג’ סירבה בכל תוקף למסור את השיקוי ובמקום זה היא שתתה את השיקוי בעצמה, הפכה להיות אל מותית  ועלתה השמימה.

כאשר הואו יי חזר לביתו וגילה מה התרחש, חש עצב רב מרוב געגועים ודאגה לבעלה היא החליטה לנחות על המקום הקרוב ביותר לכדור הארץ – הירח.

כש-הואו יי חזר וגילה שאשתו נעלמה, הוא לא יכול היה לשאת את הכאב. הוא הסתכל על השמים וקרא בשמה, ולפתע הבחין שהירח באותו לילה היה בהיר במיוחד, מלא, והוא יכול היה לראות בו את דמותה של צ’אנג-אה.

הואו יי הביא מהר את העוגות האהובות על אשתו כדי להתפלל לברכת שמים.

שכנים רבים שאהבו את צ’אנג אהבה רבה הצטרפו אל בעלה בטקסי הקורבנות שהקריב למענה בעלה.

הצעה לפעילות יצירה בעקבות הסיפור:

נושא הירח מזמן אפשרות יצירה משולבת למידה. בהתאם לגילאי הילדים ניתן לדבר על שינויי הצורה של הירח ומחזורו, ניתן להכין טבלה ולנצל את ההזדמנות ללמוג על לוח השנה העברי.

בנושא הירח אפשר ליצור בקלות עם נייר האלומיניום שנמצא ברוב הבתים- לפסל איתו, לכדרר אותו או להדביק אותו על בריסטול. ניתן לעבוד עם מראות ובריסטולים שחורים, עם דבק פלסטי פשוט ואבקת נצנצים כסופה שניתן לרכוש בכל חנויות ה”סטוק” והיצירה

אספתי עבורכם רעיונות שונים להכנת יצירות בנושא הירח לוח הפינטרסט שלי להכנת מוביילים, ציורים ועוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

היי! אנחנו בחופשה בתאריכים 16-28/8/23

הזמנות שיבוצעו בזמן הזה, יטופלו כשנשוב